Preliminary Debate Results | Results Home | Elimination Round Results |
---|---|---|
2009 LD Results | 2010 Policy Results | 2011 LD Results |
Section | Place | School | Debater | Record | Seed | Result |
---|---|---|---|---|---|---|
3 | 1 | Eagan I | Michelle Wagner  | 4-2 |   |   |
3 | 2 | Eagan II | Will Cox  | 5-1 | 3 | Finalist |
3 | 3 | Apple Valley I | Jon Slater  | 4-2 | 6 | Quarterfinalist |
3 | 4 | Apple Valley II | John Granlund  | 3-3 |   |   |
3 | 5 | Eastview I | Maddie Johnson  | 3-3 |   |   |
3 | 6 | Eastview II | Caitlin Moran  | 3-3 |   |   |
4 | 1 | Robbinsdale Cooper I | Chyenne Thibodo  | 4-2 | 8 | Quarterfinalist |
4 | 2 | Saint Thomas Academy I | Brian Plunkett  | 1-5 |   |   |
4 | 3 | Robbinsdale Cooper II | Collin Brown  | 2-4 |   |   |
4 | 4 | Visitation I | Meagan Trayers  | 2-4 |   |   |
4 | 5 | Saint Thomas Academy II | Kelton Anderson  | 2-4 |   |   |
4 | 6 | Visitation II | Elizabeth Weir  | 2-4 |   |   |
5 | 1 | Blake I | Erik Legried  | 6-0 | 1 | Champion |
5 | 2 | Blake II | Phelan O’Neill  | 4-2 | 5 | Quarterfinalist |
5 | 3 | Coon Rapids | Robyn Sellman  | 5-1 | 2 | Semifinalist |
5 | 4 | Brainerd | Jenna Riley  | 3-3 |   |   |
5 | 5 | Blaine | Dillon Lewchuk  | 1-5 |   |   |
5 | 6 | Saint Francis | Jacqueline Thompson  | 0-6 |   |   |
6 | 1 | Lakeville North I | Catherine Eichmann  | 3-3 |   |   |
6 | 2 | Lakeville North II | Jayant Tripathy  | 4-2 | 7 | Quarterfinalist |
6 | 3 | Lakeville South | Dylan Slinger  | 4-2 | 4 | Semifinalist |
6 | 4 | Benilde-Saint Margaret's | Alex Smith  | 2-4 |   |   |
6 | 5 | Hopkins I | Matt Watters  | 3-3 |   |   |
6 | 6 | Hopkins II | Paul Salterman  | 2-4 |   |   |
Quarterfinals |   | Semifinals |   | Finals | |||||||||||||||||
  |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |
1 | Blake I | ??? | 3 |   | |||||||||||||||||
8 | Robbinsdale Cooper I | ??? | 0 |   | |||||||||||||||||
  |   | 1 | Blake I | ??? | 4 |   | |||||||||||||||
  |   | 4 | Lakeville South | ??? | 1 |   | |||||||||||||||
5 | Blake II | ??? | 0 |   |   | ||||||||||||||||
4 | Lakeville South | ??? | 3 |   |   | ||||||||||||||||
  |   | 1 | Blake I | NEG | 7 | ||||||||||||||||
  |   | 3 | Eagan II | AFF | 0 | ||||||||||||||||
3 | Eagan II | ??? | 2 |   |   | ||||||||||||||||
6 | Apple Valley I | ??? | 1 |   |   | ||||||||||||||||
  |   | 3 | Eagan II | ??? | 3 |   | |||||||||||||||
  |   | 2 | Coon Rapids | ??? | 2 |   | |||||||||||||||
7 | Lakeville North II | ??? | 1 |   | |||||||||||||||||
2 | Coon Rapids | ??? | 2 |   |