Preliminary Debate Results | Results Home | Elimination Round Results |
---|---|---|
2002 LD Results | 2003 Policy Results | 2004 LD Results |
Section | Place | School | Debater | Record | Seed | Result |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Apple Valley I | Chris Bentley  | 3-3 |   |   |
1 | 2 | Apple Valley II | Tim Hogan  | 5-1 | 2 | Finalist |
1 | 3 | Eastview I | Sean Olson  | 3-3 |   |   |
1 | 4 | Eastview II | Zachary Prax  | 3-3 |   |   |
2 | 1 | Brainerd | Kirstin Dunham  | 4-2 | 4 | Quarterfinalist |
2 | 2 | Dilworth-Glyndon-Felton | Rachel Bjorhus  | 2-4 |   |   |
2 | 3 | Alexandria | Andrew Nawatil  | 2-4 |   |   |
2 | 4 | Barnesville | Lucas Haapopuro  | 2-4 |   |   |
3 | 1 | Eagan I | Jen Fluke  | 4-2 | 5 | Semifinalist |
3 | 2 | Lakeville I | Derek Green  | 3-3 |   |   |
3 | 3 | Rosemount | Mark Zabel  | DNC |    |   |
3 | 4 | Eagan II | Lauren Cork  | 1-5 |   |   |
3 | 5 | Lakeville II | Jamie Tucker  | 2-4 |   |   |
4 | 1 | Saint Paul Academy I | Libby MacNeill  | 4-2 | 6 | Semifinalist |
4 | 2 | Mounds Park Academy | Liz Kraut  | 3-3 |   |   |
4 | 3 | Saint Paul Academy II | Sriaraman Subbaraman  | 3-3 |   |   |
4 | 4 | Saint Paul Highland Park | Greta Rudolph  | 4-2 | 7 | Quarterfinalist |
5 | 1 | Coon Rapids I | Dan Bordwell  | 2-4 |   |   |
5 | 2 | Coon Rapids II | Pam Widell  | 2-4 |   |   |
5 | 3 | Wayzata | Tony Tracy  | 1-5 |   |   |
5 | 4 | Minneapolis South | Najat Hamza  | 1-5 |   |   |
6 | 1 | Edina I | Nick Green  | 6-0 | 1 | Champion |
6 | 2 | Edina II | John McNeil  | 5-1 | 3 | Quarterfinalist |
6 | 3 | Hopkins I | Sam Pryor  | 3-3 |   |   |
6 | 4 | Hopkins II | AJ Meyer  | 4-2 | 8 | Quarterfinalist |
Quarterfinals |   | Semifinals |   | Finals | |||||||||||||||||
  |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |
1 | Edina I | ??? | 3 |   | |||||||||||||||||
8 | Hopkins II | ??? | 0 |   | |||||||||||||||||
  |   | 1 | Edina I | ??? | 4 |   | |||||||||||||||
  |   | 5 | Eagan I | ??? | 1 |   | |||||||||||||||
5 | Eagan I | ??? | 2 |   |   | ||||||||||||||||
4 | Brainerd | ??? | 1 |   |   | ||||||||||||||||
  |   | 1 | Edina I | AFF | 5 | ||||||||||||||||
  |   | 2 | Apple Valley II | NEG | 2 | ||||||||||||||||
3 | Edina II | ??? | 1 |   |   | ||||||||||||||||
6 | Saint Paul Academy I | ??? | 2 |   |   | ||||||||||||||||
  |   | 6 | Saint Paul Academy I | ??? | 1 |   | |||||||||||||||
  |   | 2 | Apple Valley II | ??? | 4 |   | |||||||||||||||
7 | Saint Paul Highland Park | ??? | 0 |   | |||||||||||||||||
2 | Apple Valley II | ??? | 3 |   |