Preliminary Debate Results | Results Home | Elimination Round Results |
---|---|---|
1996 LD Results | 1997 Policy Results | 1998 LD Results |
Section | Place | School | Debater | Record | Seed | Result |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Apple Valley I | Leah Halvorson  | 6-0 | 1 | Semifinalist |
1 | 2 | Apple Valley II | Cherian Koshy  | 5-1 | 3 | Champion |
1 | 3 | Austin I | Carissa Wyant  | 1-5 |   |   |
1 | 4 | Austin II | Jeb Middlebrook  | 3-3 |   |   |
2 | 1 | Duluth East I | Dave Siders  | 4-2 | 5 | Finalist |
2 | 2 | Saint Francis | Maggie Weller  | 5-1 | 2 | Semifinalist |
2 | 3 | Duluth East II | Emily Bittner  | 4-2 | 8 | Quarterfinalist |
2 | 4 | Barnesville | Jeremy Albright  | 2-4 |   |   |
3 | 1 | Cannon Falls | Angie Lindell  | 4-2 | 4 | Quarterfinalist |
3 | 2 | Rosemount I | Lenise Butler  | 2-4 |   |   |
3 | 3 | Lakeville | Kearney Field  | 1-5 |   |   |
3 | 4 | Rosemount II | Megan Carney  | 2-4 |   |   |
4 | 1 | Forest Lake I | Brian O'Gary  | 4-2 | 7 | Quarterfinalist |
4 | 2 | Forest Lake II | Mary Gmitter  | 3-3 |   |   |
4 | 3 | Mounds View | Aisha Bierma  | 4-2 |   |   |
4 | 4 | Saint Paul Academy | Michael Carim  | 1-5 |   |   |
5 | 1 | Minneapolis South | Amy Lawler  | 3-3 |   |   |
5 | 2 | Blake | Anna Renier  | 3-3 |   |   |
5 | 3 | Wayzata | A.J. Hughes  | 1-5 |   |   |
5 | 4 | Coon Rapids | Chris Rodriguez  | 2-4 |   |   |
6 | 1 | Hopkins I | Sage Zaheer  | 4-2 | 6 | Quarterfinalist |
6 | 2 | Hopkins II | Karen Sandler  | 3-3 |   |   |
6 | 3 | Benilde-Saint Margaret's I | John Rondoni  | 3-3 |   |   |
6 | 4 | Benilde-Saint Margaret's II | Andy Dietz  | 2-4 |   |   |
Quarterfinals |   | Semifinals |   | Finals | |||||||||||||||||
  |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |
1 | Apple Valley I | ??? | 3 |   | |||||||||||||||||
8 | Duluth East II | ??? | 2 |   | |||||||||||||||||
  |   | 1 | Apple Valley I | ??? | 2 |   | |||||||||||||||
  |   | 5 | Duluth East I | ??? | 3 |   | |||||||||||||||
5 | Duluth East I | ??? | 2 |   |   | ||||||||||||||||
4 | Cannon Falls | ??? | 1 |   |   | ||||||||||||||||
  |   | 5 | Duluth East I | NEG | 2 | ||||||||||||||||
  |   | 3 | Apple Valley II | AFF | 5 | ||||||||||||||||
3 | Apple Valley II | ??? | 2 |   |   | ||||||||||||||||
6 | Hopkins I | ??? | 1 |   |   | ||||||||||||||||
  |   | 3 | Apple Valley II | ??? | 4 |   | |||||||||||||||
  |   | 2 | Saint Francis | ??? | 1 |   | |||||||||||||||
7 | Forest Lake I | ??? | 1 |   | |||||||||||||||||
2 | Saint Francis | ??? | 2 |   |