Preliminary Debate Results | Results Home | Elimination Round Results |
---|---|---|
1989 Policy Results |   | 1991 Policy Results |
Section | Place | School | Debaters | Record | Seed | Result |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Chaska I | Joanne Hepburn & Kevin Pranis  | 2-2 | 10 | Octafinalist |
1 | 2 | Mankato West | Mike Chapman & Dan Gag  | 1-3 | 16 | Octafinalist |
1 | 3 | Chaska II | Jennifer Brennan & Corina Leske  | 3-1 | 5 | Semifinalist |
1 | 4 | Mankato East | Nicole Kennedy & Nina Sarroub  | 0-4 |   |   |
2 | 1 | Mesabi East | Chris Goodman & James Makkyla  | 4-0 | 1 | Quarterfinalist |
2 | 2 | Grand Rapids I | Steph Omersa & Craig Solem  | 4-0 | 3 | Quarterfinalist |
2 | 3 | Brainerd | Chad Bernard & Pat Kelkar  | 3-1 | 4 | Quarterfinalist |
2 | 4 | Grand Rapids II | Chris Crowe & Stephanie Olson  | 1-3 |   |   |
3 | 1 | Apple Valley | Peter Nikolai & David Peterson  | 2-2 | 12 | Octafinalist |
3 | 2 | Saint Paul Academy I | Alex Dashe & Nancy Rothstein  | 2-2 | 13 | Octafinalist |
3 | 3 | Rosemount | Kevin Barnhart & Laurie Holm  | 1-3 |   |   |
3 | 4 | Saint Paul Academy II | Sarah Hult & Souri Kim  | 1-3 | 15 | Quarterfinalist |
4 | 1 | Stillwater | Ann Cathcart & Christopher Cowen  | 3-1 | 6 | Champion |
4 | 2 | Roseville I | Eric Doherty & Nicole Hoover  | 2-2 | 14 | Octafinalist |
4 | 3 | Roseville II | Jim Beal & Jennifer Yu  | 1-3 |   |   |
4 | 4 | Forest Lake | Janelle Daniels & Joleen Fahey  | 1-3 |   |   |
5 | 1 | Osseo | Christy Bolan & Jenell Williams  | ??? | 9 | Octafinalist |
5 | 2 | Saint Francis I | Sarah Hammer & Jocelyn Zentz  | 3-1 | 8 | Finalist |
5 | 3 | Saint Francis II | Heather Mickman & Jessica Wherry  | 1-3 |   |   |
5 | 4 | Anoka | Aaron Holm & Kevin Schroeder  | 1-3 |   |   |
6 | 1 | Wayzata | Jon Alexander & Anthony Kim  | 4-0 | 2 | Octafinalist |
6 | 2 | Minnetonka | James Doak & Stacie McEnoree  | 2-2 | 11 | Octafinalist |
6 | 3 | Edina I | Chris Hondl & Valerie Struthers  | ??? |   |   |
6 | 4 | Edina II | Mike Booher & Brandon Lujan  | 3-1 | 7 | Semifinalist |
Octafinals |   | Quarterfinals |   | Semifinals |   | Finals | |||||||||||||||
  |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   | ||||||
1 | Mesabi East | AFF | 2 |   | |||||||||||||||||
16 | Mankato West | NEG | 0 |   | |||||||||||||||||
  |   | 1 | Mesabi East | NEG | 1 |   | |||||||||||||||
  |   | 8 | Saint Francis I | AFF | 2 |   | |||||||||||||||
9 | Osseo | NEG | 0 |   |   | ||||||||||||||||
8 | Saint Francis I | AFF | 3 |   |   | ||||||||||||||||
  |   | 8 | Saint Francis I | NEG | 4 |   | |||||||||||||||
  |   | 5 | Chaska II | AFF | 1 |   | |||||||||||||||
5 | Chaska II | AFF | 2 |   |   |   | |||||||||||||||
12 | Apple Valley | NEG | 1 |   |   |   | |||||||||||||||
  |   | 5 | Chaska II | NEG | 2 |   |   | ||||||||||||||
  |   | 4 | Brainerd | AFF | 1 |   |   | ||||||||||||||
13 | Saint Paul Academy I | NEG | 0 |   |   | ||||||||||||||||
4 | Brainerd | AFF | 3 |   |   | ||||||||||||||||
  |   | 8 | Saint Francis I | AFF | L | ||||||||||||||||
  |   | 6 | Stillwater | NEG | W | ||||||||||||||||
3 | Grand Rapids I | NEG | 3 |   |   | ||||||||||||||||
14 | Roseville I | AFF | 0 |   |   | ||||||||||||||||
  |   | 3 | Grand Rapids I | AFF | 1 |   |   | ||||||||||||||
  |   | 6 | Stillwater | NEG | 2 |   |   | ||||||||||||||
11 | Minnetonka | AFF | 0 |   |   |   | |||||||||||||||
6 | Stillwater | NEG | 3 |   |   |   | |||||||||||||||
  |   | 6 | Stillwater | NEG | 4 |   | |||||||||||||||
  |   | 7 | Edina II | AFF | 1 |   | |||||||||||||||
7 | Edina II | AFF | 3 |   |   | ||||||||||||||||
10 | Chaska I | NEG | 0 |   |   | ||||||||||||||||
  |   | 7 | Edina II | AFF | 3 |   | |||||||||||||||
  |   | 15 | Saint Paul Academy II | NEG | 0 |   | |||||||||||||||
15 | Saint Paul Academy II | NEG | 2 |   | |||||||||||||||||
2 | Wayzata | AFF | 1 |   |