Preliminary Debate Results | Results Home | Elimination Round Results |
---|---|---|
1987 LD Results | 1987 Policy Results | 1989 LD Results |
School | Debater | Record | Seed | Result |
---|---|---|---|---|
Little Falls I | Tom Martinson  | DNC |    |   |
Little Falls II | Julie Johnson  | 2-4 |   |   |
Little Falls III | Lisa Nord  | 1-5 |   |   |
Forest Lake I | Jeremy Minner  | 3-3 |   |   |
Forest Lake II | Christine McEnerney  | 5-1 | 2 | Semifinalist |
Forest Lake III | Charles Mastin  | 4-2 |   |   |
Mankato East I | Loukia Sarroub  | 3-3 |   |   |
Mankato East II | Jarvis Smallfield  | 1-5 |   |   |
Richfield I | Julie Knutson  | 3-3 |   |   |
Richfield II | Eric Wildgrube  | 3-3 |   |   |
Richfield III | Don Boothroyd  | 5-1 |   |   |
Mounds View I | Dennis Dayton  | 3-3 |   |   |
Mounds View II | Chris Payne  | 3-3 |   |   |
Mounds View III | Sameer Jejurikar  | 4-2 |   |   |
Anoka I | Eric Pone  | 2-4 |   |   |
Anoka II | Steve Owens  | 4-2 |   |   |
Red Wing I | Meri Schwartz  | 3-3 |   |   |
Red Wing II | Traci Mach  | 3-3 |   |   |
Moorhead I | Kristin Peterson  | 4-2 |   |   |
Moorhead II | Wendy Wilkinson  | 3-3 |   |   |
Duluth East I | Kris Layon  | 4-2 |   |   |
Duluth East II | Danelle Baker  | 3-3 |   |   |
Duluth East III | Ziad Munson  | 5-1 | 3 | Champion |
Rocori I | Cheryl Kelley  | 2-4 |   |   |
Rocori II | Kristen Dolph  | 3-3 |   |   |
Rocori III | Doug Bensfeld  | 2-4 |   |   |
Duluth Denfeld I | Carla Stegman  | 4-2 |   |   |
Duluth Denfeld II | Amy Wing  | 2-4 |   |   |
Coon Rapids I | Eric Kuennen  | 2-4 |   |   |
Coon Rapids II | Jenny Smiley  | 5-1 |   |   |
Coon Rapids III | April Awalt  | 2-4 |   |   |
Benilde-Saint Margaret's I | Tanya Hoffman  | 1-5 |   |   |
Benilde-Saint Margaret's II | David Shinnick  | 3-3 |   |   |
Benilde-Saint Margaret's III | Bill McKee  | 3-3 |   |   |
Minneapolis Southwest I | Leah Montgomery  | 2-4 |   |   |
Minneapolis Southwest II | Karina Milosovich  | 3-3 |   |   |
Eden Prairie I | Penny Jessen  | 2-4 |   |   |
Eden Prairie II | Fredrick Hiller  | 4-2 |   |   |
Worthington | Holly Rogers  | 3-3 |   |   |
Saint Paul Como Park | Mai See Lee  | 2-4 |   |   |
Lakeville I | Alex Duenow  | 4-2 |   |   |
Lakeville II | Laura Anthony  | 3-3 |   |   |
Lakeville III | Amy Sjolander  | 4-2 |   |   |
Blake I | Jamon Heller  | 3-3 |   |   |
Blake II | Seth Pinsky  | 5-1 | 4 | Finalist |
Blake III | Scott Schechter  | 5-1 | 5 |   |
Loyola (Mankato) I | Licia Koch  | 5-1 | 6 |   |
Loyola (Mankato) II | Peter Lucier  | 3-3 |   |   |
Loyola (Mankato) III | Lily Shaw  | 4-2 |   |   |
Saint Francis I | Brendan Schaaf  | 4-2 |   |   |
Saint Francis II | Matthew Moses  | 4-2 |   |   |
Saint Francis III | Stephanie Esser  | 1-5 |   |   |
Cannon Falls I | Alisa Runkle  | 3-3 |   |   |
Cannon Falls II | Jutta Langer  | 3-3 |   |   |
Aitkin I | Cris Tibbetts  | 1-5 |   |   |
Aitkin II | Jenny Cook  | 6-0 | 1 | Semifinalist |
Grand Rapids I | Jenny Prudhomme  | 3-3 |   |   |
Grand Rapids II | Liza Kent  | 3-3 |   |   |
Grand Rapids III | Lisa Linnell  | 3-3 |   |   |
Saint Louis Park I | Teddy Raviv  | 2-4 |   |   |
Saint Louis Park II | Beth Shapiro  | 1-5 |   |   |
Saint Louis Park III | Amy Swedberg  | 2-4 |   |   |
Hopkins I | Erik Ewald  | 3-3 |   |   |
Hopkins II | Adam Minter  | 4-2 |   |   |
Mankato West I | Heather Ebel  | 2-4 |   |   |
Mankato West II | Sarah Watts  | 1-5 |   |   |
Alexandria I | Anne Bisek  | 1-5 |   |   |
Alexandria II | Jeff Lundblad  | 2-4 |   |   |
White Bear Lake | Josh Irish  | 3-3 |   |   |
Chaska | Rachel Leatham  | 3-3 |   |   |
Mesabi East | Brian Frank  | 3-3 |   |   |
Saint Paul Highland Park | Josh Landy  | 3-3 |   |   |